Liu Wei breekt open gevel The Met
DOOR: ELIAN BRON / - 18 september 2026 - THE GENESIS FACADE COMMISSION AT THE MET /NEW YORK – “Onze werkelijkheid is een puzzel die door de tijd is gevormd. Ik wil daarop antwoorden met een puzzel.”
Dat zegt de Chinese kunstenaar Liu Wei waarvan vier nieuwe sculpturen sinds 17 september de hoge nissen aan de gevel van The Metropolitan Museum of Art aan Fifth Avenue vullen.
De installatie Speculation blijft daar te zien tot 8 juni 2027. Wie alleen een klassiek museumgebouw verwacht, krijgt hier iets heel anders voor zich.
Liu Wei heeft vormen van staal, aluminium, glasvezel en lak tegen elkaar aan gezet alsof zij elkaar verdringen. Er zijn glanzende krommingen, harde snijvlakken, een zwarte bol en een witte hand.
Sommige delen lijken op een lichaam, andere op stukken moderne architectuur of op overblijfselen van een stad na een botsing.
De werken zitten niet braaf in de nissen. Zij lijken er bijna te groot voor, alsof zij naar buiten willen breken. Precies daarin zit de kracht.
Liu Wei laat geen rustig beeld zien van een samenleving die zich netjes vernieuwt. Hij toont de druk, het geweld en de verwarring van verandering.
De vier sculpturen dragen de titels Speculation / Λ, Speculation / G, Speculation / c en Speculation / h, naar natuurkundige constanten. Maar het werk hoeft niet eerst te worden uitgelegd om binnen te komen.
De hand onderaan één van de beelden roept iets menselijks op: hulp vragen, tegenhouden, een uitweg zoeken. Daarboven staat een zwarte vorm als een dreiging of een gewicht dat alles naar beneden drukt.
Liu Wei, geboren in Beijing in 1972, werkt al sinds de jaren negentig met schilderkunst, fotografie, video, sculptuur en installaties.
Hij maakt uit fragmenten een nieuwe werkelijkheid. Die is niet vriendelijk en ook niet gladgestreken.
Zij heeft iets agressiefs, maar ook iets wanhopigs. Zoals de kunst van de Vijftigers soms de wereld niet wilde versieren, maar haar wilde laten voelen.
Voor The Met is dit Liu Wei’s eerste grote presentatie in de Verenigde Staten. Het museum koos hem voor de jaarlijkse Genesis Facade Commission, waarbij hedendaagse kunstenaars de beroemde gevel tijdelijk mogen veranderen. Eerder deden onder anderen Wangechi Mutu, Hew Locke, Carol Bove, Lee Bul en Jeffrey Gibson dat.
De nieuwe beelden maken van de deftige gevel aan Fifth Avenue geen achtergrond, maar een plek waar de bezoeker even moet stilstaan. Niet alles klopt. Niet alles is mooi. Maar juist daardoor kijk je langer.
Mijn persoonlijke mening? ... Dit werk heeft geen behoefte aan mooie museumzinnen. Het staat daar als een confrontatie.
De zwarte bol, de stukken metaal en die hulpeloze witte hand vormen geen gezellig beeld, maar zij zijn ook niet leeg of modieus. Er zit strijd in.
Liu Wei laat zien dat een mens en een samenleving soms uit losse, botsende delen bestaan. Dat is ongemakkelijk. En daarom raakt het.









