Nieuwe blik op oude beelden: Amerikaanse fotografie in The Met
VS/NEW YORK - 8 maart 2025 - Dit voorjaar werpt The Metropolitan Museum of Art een frisse blik op de vroege Amerikaanse fotografie met de tentoonstelling The New Art: American Photography, 1839–1910.
Van 11 april tot 20 juli 2025 toont The Met Fifth Avenue een collectie van meer dan 200 foto's uit de William L. Schaeffer-collectie, een recent geschonken verzameling die een nieuw licht werpt op de eerste decennia van het medium.
De expositie brengt werk van bekende fotografen als Josiah Johnson Hawes, John Moran, Carleton E. Watkins en Alice Austen samen met beelden van minder bekende en anonieme makers. Van kust tot kust legden zij het veranderende Amerika vast, variërend van iconische landschappen tot intieme portretten. De tentoonstelling benadrukt hoe fotografie al vroeg een krachtig cultureel, artistiek en commercieel medium werd.
Curator Jeff L. Rosenheim noemt de verzameling een cruciale schakel tussen het verleden en heden: "De camera en haar democratische producten zijn de voorlopers van onze moderne beeldcultuur. Het begrijpen van deze vroege werken helpt ons de hedendaagse fotografie beter te waarderen."
Bezoekers kunnen een breed scala aan technieken bewonderen, van daguerreotypieën en ambrotypieën tot cyanotypieën en platina-afdrukken. Bovendien biedt de tentoonstelling een bijzondere kans om stereografische foto's in 3D te bekijken.
Met deze indrukwekkende verzameling, mogelijk gemaakt door donateurs als Philip en Jennifer Maritz, verstevigt The Met zijn positie als hoeder van de Amerikaanse fotografische erfenis.
Of je nu een doorgewinterde fotografie-liefhebber bent of gewoon benieuwd naar de magie van de eerste beelden, deze expositie belooft een bijzondere reis door de tijd.