Pakistaanse tv-zender geschorst
WORTHY NEWS / DE COUTUREKRANT - 1 juli 2026 - KARACHI - De Pakistaanse televisiezender Geo News is tijdelijk uit de lucht gehaald nadat tijdens een uitzending rond de islamitische herdenkingsperiode Muharram beelden waren vertoond die volgens de mediawaakhond religieuze gevoelens konden kwetsen.
De toezichthouder stelde dat de uitzending van 26 juni de religieuze harmonie en de openbare orde in gevaar kon brengen. Geo News bood daarop excuses aan en verklaarde dat de beelden per vergissing waren uitgezonden.
Volgens de zender ging het om rituelen die op sommige plaatsen in Irak en andere delen van het Midden-Oosten worden uitgevoerd en was er geen bedoeling om een religieus standpunt uit te dragen.
De Pakistaanse mediawaakhond heeft een intern onderzoek geëist en de zaak doorgestuurd naar de Raad voor Klachten.
Afbeeldingen van de profeet Mohammed en andere vereerde religieuze figuren liggen in Pakistan bijzonder gevoelig. Eerdere controverses leidden tot massale protesten en soms ook tot dodelijk geweld. Tijdens Muharram nemen de autoriteiten daarom traditioneel extra veiligheidsmaatregelen.
Muharram is de eerste heilige maand van de islamitische kalender en markeert het Islamitisch Nieuwjaar. De maand staat in het teken van de Hidjra (de emigratie van de profeet Mohammed van Mekka naar Medina) en is een periode van diepe spirituele reflectie en inzet voor vrede, aangezien oorlogvoering in deze tijd verboden is.
De invulling en viering van de maand verschillen sterk tussen de verschillende islamitische stromingen
De schorsing heeft opnieuw vragen opgeroepen over de persvrijheid in Pakistan.
Televisiezenders worden er regelmatig geconfronteerd met sancties, tijdelijke schorsingen of beperkingen van hun uitzendingen.
Volgens voorvechters van persvrijheid werken journalisten onder grote druk van autoriteiten, veiligheidsdiensten en religieuze gevoeligheden.
Ook de positie van religieuze minderheden blijft een punt van zorg.
Christenen, die ongeveer 1,5 tot 2 procent van de ruim 250 miljoen inwoners uitmaken, melden al jarenlang discriminatie, geweld, gedwongen bekeringen en beschuldigingen van godslastering.
Mensenrechtenorganisaties stellen dat de strenge blasfemiewetten geregeld worden misbruikt om persoonlijke conflicten uit te vechten of minderheden te intimideren.
Volgens de christelijke organisatie Open Doors behoort Pakistan ook in 2026 tot de landen waar christenen het zwaarst worden vervolgd. Daarmee blijft de situatie voor veel gelovigen zorgwekkend.









