Spaanse kerken helpen na treinramp
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT – 29 OKTOBER 2026 – MADRID/TOLEDO - Evangelische kerken en christelijke hulporganisaties in Spanje bieden steun aan slachtoffers en nabestaanden van de treinbotsing bij Urda.
Bij het ongeval kwamen ten minste 69 mensen om het leven; ongeveer honderd anderen raakten gewond.
De hulpverlening richt zich op praktische steun en begeleiding. Vrijwilligers van de humanitaire organisatie Remar zijn naar een noodopvang in Urda, in de provincie Toledo, gegaan.
Ook evangelische gelovigen uit het nabijgelegen Los Yébenes bieden hulp aan overlevenden en familieleden.
HULP EN BEGELEIDING
De nationale evangelische federatie FEREDE heeft kerken opgeroepen nabestaanden en overlevenden waar mogelijk praktisch bij te staan.
De federatie betuigde haar medeleven aan de families van de slachtoffers en sprak waardering uit voor de hulpverleners, het medisch personeel en de veiligheidsdiensten.
Ook de organisatie Decisión bereidt hulp voor. Haar pas opgerichte rampenteam, Brigada Decisión, was één dag voor het ongeluk officieel van start gegaan. Het team wil getrainde geestelijk verzorgers inzetten voor overlevenden, nabestaanden en hulpverleners.
De begeleiding is onderdeel van een plan om bij grote rampen multidisciplinaire teams beschikbaar te hebben, vooral tijdens de eerste 72 uur.
Brigada Decisión vraagt kerken om voor de getroffenen te bidden, maar werft op dit moment geen extra vrijwilligers. Op termijn wil het initiatief een netwerk van meer dan honderd getrainde vrijwilligers opbouwen, in samenwerking met hulpdiensten en de civiele bescherming.
ONDERZOEK NAAR DE BOTSING
De botsing gebeurde woensdag rond 08.53 uur bij Urda. Een hogesnelheidstrein van Renfe reed achterop een stilstaande trein van Iryo. Daarbij ontspoorden meerdere rijtuigen.
Hulpverleners zochten tussen de wrakstukken naar slachtoffers en overlevenden.
De Spaanse minister van Transport, Óscar Puente, heeft gezegd dat een beslissing van het controlecentrum van spoorwegbeheerder Adif mogelijk een rol speelde.
Na een storing in het veiligheidssysteem mocht de Renfe-trein volgens de minister zijn reis voortzetten. De onderzoekers moeten nog vaststellen wat er precies is gebeurd en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Spanje houdt drie dagen van nationale rouw. Renfe en Iryo hebben opvang en psychologische ondersteuning beschikbaar gesteld voor getroffen families.
Ook paus Leo XIV heeft zijn medeleven uitgesproken en gebeden voor de slachtoffers, hun nabestaanden en de gewonden.







