Orbán in beeld voor VN-post
WORTHY NEWS/DE COUTUREKRANT - 31 mei 2026 - BOEDAPEST – Voormalig Hongaars premier Viktor Orbán zou overwegen te solliciteren naar een hoge functie binnen de Verenigde Naties, terwijl onderzoeken naar vermeende financiële onregelmatigheden rond instellingen uit zijn regeerperiode verder worden uitgebreid.
Onderzoeksplatform VSquare meldt, op basis van buitenlandse en Hongaarse diplomatieke bronnen, dat binnen bepaalde conservatieve kringen in de Verenigde Staten is gesproken over de mogelijkheid om Orbán een hoge VN-post in New York te bezorgen. Een dergelijke functie zou diplomatieke bescherming en in sommige gevallen juridische immuniteit kunnen bieden. Volgens het rapport is er echter nog geen officiële benoeming aangekondigd en bevinden de gesprekken zich in een vroeg stadium.
VSquare schrijft verder dat Orbán tijdens het WK voetbal van 2026, dat volgende maand begint, naar de Verenigde Staten zou reizen. Zijn dochter Ráhel Orbán en schoonzoon István Tiborcz zijn inmiddels al naar New York verhuisd, wat volgens het platform een directe familiebasis vormt.
Het onderzoeksmedium wijst ook op de toenemende aandacht voor zakelijke belangen binnen de kring rond de familie Orbán en voor de activiteiten van zakenman Lőrinc Mészáros, een langdurige vertrouweling van Orbán, wiens vermogen tijdens diens regeerperiode sterk groeide.
Het bericht verschijnt op een moment dat de Hongaarse autoriteiten hun onderzoek opvoeren naar stichtingen die verbonden zijn aan de Hongaarse centrale bank.
ONDERZOEK NAAR CENTRALE BANK
Openbaar aanklagers en politie maakten vrijdag bekend dat zij bijna 92 miljard forint (ongeveer 300 miljoen dollar) aan geldmiddelen en effecten hebben bevroren of in beslag genomen. Dat gebeurde in het kader van een onderzoek naar witwaspraktijken rond stichtingen die onder het vorige bestuur van de centrale bank werden opgericht.
Volgens de Hongaarse Rekenkamer beheerden deze stichtingen honderden miljarden forinten aan publieke middelen. De aandacht richt zich daarbij op activa met een geschatte waarde van ongeveer 1,3 miljard dollar die via het netwerk van stichtingen werden beheerd.
De Rekenkamer droeg de zaak over aan het Openbaar Ministerie nadat vragen waren gerezen over investeringen via complexe bedrijfsconstructies en private-equityfondsen.
Centraal in de zaak staat de manier waarop de centrale bank geld zou hebben overgedragen aan een netwerk van stichtingen dat officieel was opgericht ter ondersteuning van onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
De stichtingen ontstonden in de periode dat de centrale bank werd geleid door voormalig president György Matolcsy. Hij gold jarenlang als één van Orbáns belangrijkste economische bondgenoten en was eerder minister van Economische Zaken voordat hij de leiding van de centrale bank op zich nam.
GROTE VERLIEZEN
De centrale bank staat inmiddels onder leiding van Mihály Varga, voormalig minister van Financiën en een prominente politicus van Orbáns rechtse Fidesz-partij.
De betrokken instellingen investeerden later onder meer in een Poolse projectontwikkelaar en luxe chalets in Zwitserland. Daarbij zouden verliezen zijn geleden die oplopen tot honderden miljoenen dollars.
In een rapport van 373 pagina’s beschrijft de Rekenkamer wat zij ziet als gebrekkig financieel toezicht, het verbergen van verliezen en besluitvorming waarbij sprake zou zijn geweest van belangenverstrengeling.
De Rekenkamer droeg de zaak over aan justitie wegens vermoedens van mogelijke strafbare feiten. De politie startte daarop een formeel onderzoek.
Volgens de autoriteiten zijn momenteel tientallen bedrijven, private-equityfondsen en bijna honderd personen betrokken bij het onderzoek. Er zijn nog geen aanklachten ingediend.
ORBÁN ONTKENT
Orbán ontkent iedere betrokkenheid bij onregelmatigheden en verwerpt suggesties dat hijzelf of familieleden juridische problemen zouden kunnen krijgen.
Ook benadrukt hij dat de Hongaarse centrale bank onafhankelijk van de regering opereert. Critici wijzen er echter op dat zowel Matolcsy als Varga eerder hoge functies bekleedden binnen regeringen van Orbán voordat zij leiding gingen geven aan de centrale bank.
Op de vraag van de Hongaarse televisiezender RTL of hij vreest voor toekomstige rechtszaken antwoordde Orbán: „Ik? Kom nou. Waarom zou ik? Ik houd mij aan de wet en ik handhaaf de wet. Daar heb ik een eed op afgelegd. Ik heb mij altijd aan mijn eden gehouden en dat zal ik blijven doen.”
De huidige Hongaarse premier Péter Magyar heeft toegezegd onderzoek te laten doen naar vermeende misstanden uit de vorige regeringsperiode.
Ook steunt hij parlementaire onderzoeken naar eerdere activiteiten van de overheid en de centrale bank.
Noch Orbán noch de Verenigde Naties heeft tot dusver publiekelijk gereageerd op de berichten over de vermeende gesprekken.









