Doctor worden buiten de universiteit
De titel ‘doctor’ was in Nederland lange tijd voorbehouden aan de universiteit. Maar dat gaat mogelijk veranderen.
Minister Rianne Letschert wil dat ook het hbo deze mogelijkheid krijgt. Daarmee zou praktijkgericht onderzoek dezelfde erkenning krijgen als academisch werk.
Er komen twee nieuwe graden. Voor het hbo de Professional Doctor (PD), een traject van vier tot zes jaar waarin onderzoek nauw verbonden is met de praktijk. Aan universiteiten wordt de Engineering Doctor (EngD) officieel vastgelegd, gericht op technologische oplossingen.
Het idee erachter is eenvoudig: niet alle vooruitgang ontstaat in theorie. Veel vernieuwing groeit juist daar waar gewerkt, getest en bijgestuurd wordt — in bedrijven, zorginstellingen of samenwerkingen met bijvoorbeeld de horeca.
Toch raakt dit voorstel aan iets dat moeilijker te meten is.
Titels hebben gewicht. Voor sommigen zijn ze een zichtbaar bewijs van toewijding en niveau — iets dat met zorg wordt gedragen, soms zelfs op elke enveloppe. Anderen laten ze juist weg, alsof het er niet toe doet, en laten hun werk voor zich spreken.
Beide houdingen bestaan naast elkaar.
Misschien zegt dat wel meer over de mens dan over het systeem.
Met deze wetswijziging schuift Nederland een stukje op: niet alleen denken krijgt erkenning, maar ook doen. Of dat verschil in waardering daarmee echt verdwijnt, zal de praktijk moeten uitwijzen.
Als de wet wordt aangenomen, kunnen de eerste studenten vanaf studiejaar 2027–2028 aan een PD- of EngD-traject beginnen.
En hoe we iemand straks aanspreken, is nog even de vraag. Want “doctor” klinkt indrukwekkend, maar “dokter” blijft toch gewoon de man of vrouw bij wie je aanklopt als je iets wilt bespreken met je huisarts.
DOOR: ELIAN BRON









